7'' blixtsnabb plotter med fyrkärnig processor. Möjlighet till ekolod (givare köps separat). NMEA2000 för inkoppling av autopilot, vindsystem samt motordata. WiFi för trådlösa uppdateringar. Levereras nu med Raymarine Lighthouse sjökort! Värde 1990:-
Specifikationer
- Skärmstorlek: 7,0'' optiskt bunden
- Skärmupplösning: 800 x 480 WVGA
- Displaytyp: Knappstyrd/knappsats
- Ljusstyrka: 1 500 nits
- Mått totalt: B240xH135xD62mm
- Vikt: 1,4kg
- Skydd mot vattenintrång: IPx6 och IPx7
- Arbetstemperatur: -25°C till + 55°C
- Spänning: 12 V
- Strömförbrukning: 15W
---
Oavsett om du åker motorbåt eller seglar så är detta en fantastisk plotter. Den är blixtsnabb och via operativsystemet LightHouse Sport anpassar du plottern efter hur du tillbringar tiden på sjön. Via NMEA 2000 ansluter du AIS, autopilot, seglingsinstrument, motor- och tankgivare och VHF.
Med Element S-seriens navigationsdisplayer blir du fri att ge dig ut på öppet hav. Lägg ut waypoints med "snabbknappsfunktionen", skapa din rutt och låt Elements snabba och exakta 10 Hz GPS/GNSS leda vägen. Möjlighet till autorouting finns också om du använder Navionics sjökort och prenumererar på tjänsten (1 år gratis vid köp av sjökort). Hitta fisken med det inbyggda CHIRP-ekolodet. Element S, som är konstruerad för enkel och prisvärd prestanda,blir snabbt din pålitliga kompis till sjöss. En fyrkärnig processor ger dig lyhörd prestanda och Elements displayer som funkar i alla väder och är lätta att läsa i solsken levererar snygga kart- och navigeringsdata i färg. Köp till ekolodsgivare med artikelnr. 63681, 63682 eller 63687.
- GNSS/GPS Inbyggd GNSS-mottagare: GPS/GLONASS
- Ekolod: Enkanals High CHIRP-ekolod (Traditionell 2D-ekolodsbild)
- Ekolodsgivare som stöds: CPT-S akter/genomskrovsgivare
Lighthouse sjökort ingår i detta paket!
LightHouse sjökort är framtagna av Raymarine.
Sjökorten innehåller information från Sjöfartsverket och Hydrographica.
LightHouse sjökortkort passar till Raymarines sjökortsplottrar Axiom och Element men en mjukvaruuppdatering kan behövas. Värde sjökort: 1.990 kr. Se täckningsområde och exempel på kartbild i ovanstående bilder.
ANSLUTNINGAR
- NMEA2000: 1 x NMEA2000-port (DeviceNet microC)
- INDATA: NMEA2000-kompatibla motorer (max 2)
- INDATA: NMEA2000-kompatibla tanksensorer (max 4)
- INDATA: Styrkurssensor (för kartstabilisering)
- UTDATA: GPS (för VHF nödsignal och DSC), Waypoint, rutter och XTE för autopilot.
- USB: Nej
- Wi-Fi: Ja
ÖVRIGT
- Sjökort: SeaPilot, Navionics, C-MAP Essentials, C-MAP 4D MAX
- Tidvatten/strömmar: Kräver Navionics eller C-MAP
- Waypoints: 5.000, 200 waypoint-grupper
- Rutter: 50 rutter, max 250 waypoints.
- Spår: 16 spår – 10 000 max spårpunkter
- Internminne: 8GB Solid State
- Externminne: 1 x microSD-slot – microSDHC max 32GB
LEVERERAS INKLUSIVE
- Bygelfäste med monteringstillbehör
- Sats för infälld montering med monteringstillbehör
- Solskydd
- Kabel för ström/NMEA2000, 1,5m
- Dokumentationsuppsättning
- Sjökort Seapilot över Sverige
- Manual för installation av Sjökort i en Raymarine Element, se här >> (öppnas i nytt fönster)
- För komplett handbok, se här >> (öppnas i nytt fönster)
Se video på Raymarine Element 7s:
Se video på hur du installerar ett Lighthouse sjökort: